WhatsApp Destek

Müşteri Hizmetleri 0501-330-32-72

Gut hastalığının tanısı

Gut hastalığının tanısı, genellikle klinik değerlendirme, hastanın semptomları ve fiziksel muayene ile konulur

Gut hastalığının tanısı, genellikle klinik değerlendirme, hastanın semptomları ve fiziksel muayene ile konulur. Doktorunuz aşağıdaki adımları takip edebilir. Hastanın Öyküsü: Doktor, hastanın semptomlarını, semptomların ne zaman başladığını, semptomların şiddetini ve sıklığını, hastanın beslenme alışkanlıklarını, alkol tüketimini, aile öyküsünü ve mevcut ilaç kullanımını değerlendirecektir. Bu bilgiler, gut hastalığına yönelik bir ön değerlendirme sağlar.

Fiziksel Muayene: Doktor, hastanın eklem bölgelerini, özellikle de ayak parmaklarında sık görülen gut atağı belirtilerini kontrol eder. Şişmiş, kızarmış, hassas veya ağrılı eklemler gut hastalığının belirtisi olabilir.

Kan Testleri: Kan testleri, ürik asit seviyelerini ölçmek için kullanılır. Yüksek ürik asit seviyeleri, gut hastalığına işaret edebilir. Bununla birlikte, ürik asit seviyeleri normalken de gut hastalığı olabilir ve bazı kişilerde yüksek ürik asit seviyeleri gut atağına neden olmayabilir. Bu nedenle, sadece ürik asit seviyelerine dayanarak tanı koymak zor olabilir.

Eklem Sıvısı Analizi: Şüpheli gut atağı durumunda, etkilenen eklem bölgesinden bir iğne kullanılarak bir miktar sıvı alınabilir. Bu sıvı, ürik asit kristallerini ve diğer inflamatuar belirteçleri içerebilir. Eklem sıvısı analizi, gut hastalığının tanısını doğrulamada yardımcı olabilir.

Görüntüleme Testleri: Gut hastalığı tanısı genellikle klinik bulgulara dayanırken, bazen doktorlar, eklem hasarını değerlendirmek için röntgen, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme testlerini kullanabilir.

Gut hastalığının tanısı için yukarıda bahsedilen adımlar kullanılır. Ancak bazen tanı koymak zor olabilir ve başka hastalıklarla karışabilir. Bu nedenle, doğru bir tanı için doktorunuzun rehberliğine güvenmek önemlidir.

Gut Atağı Sırasında Eklem Sıvısı Analizi: Gut atağı sırasında etkilenen eklem bölgesinden alınan sıvı örneği incelenir. Ürik asit kristalleri ve diğer inflamatuar belirteçlerin varlığı, gut hastalığını doğrulayabilir.

Kan Testleri: Ürik asit seviyelerinin yanı sıra, kan testleri aracılığıyla kanda ürik asit seviyesinin artmasına neden olabilecek diğer faktörler de değerlendirilir. Böylece diğer potansiyel nedenlerin ekarte edilmesi sağlanır.

İmaging (Görüntüleme) Testleri: Görüntüleme testleri, eklem hasarını değerlendirmek için kullanılabilir. Röntgen, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi yöntemlerle eklemdeki hasar ve gut kaynaklı taşların varlığı veya eklem deformiteleri incelenebilir.

Genetik Testler: Nadir durumlarda, ailesel gut hastalığına bağlı olarak gut gelişimiyle ilişkili olan genetik mutasyonları belirlemek için genetik testler yapılabilir.

20 Haz 2023 05:41

© 2020 Eczanem Sipariş. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.