WhatsApp Destek

Müşteri Hizmetleri 0501-330-32-72

Hepatit C (HCV)

Hepatit C (HCV), hepatit C virüsünün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur

Hepatit C (HCV), hepatit C virüsünün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hepatit C virüsü, enfekte bir kişinin kanında bulunur ve kan yoluyla bulaşır. İşte Hepatit C'nin neden olduğu enfeksiyonun yayılma yolları:

Kan teması: En yaygın bulaşma yolu, enfekte kişinin kanıyla doğrudan temas etmektir. Bununla birlikte, kan teması birçok şekilde gerçekleşebilir. Örneğin:

Enfekte bir kişinin kanıyla doğrudan temas etmek, yaralanmalar, kesikler veya çatlak cilt yoluyla bulaşabilir.
Paylaşılan iğneler veya enjektörler (uyuşturucu enjeksiyonu, tıbbi işlemler sırasında kullanılan iğneler) Hepatit C virüsünün bulaşmasına neden olabilir.

Enfekte kan veya kan ürünleri ile temas etmek, kan transfüzyonu veya organ nakli gibi durumlarda bulaşabilir. Ancak, bu günlerde kan ve kan ürünleri daha sıkı bir şekilde test edilmektedir, bu nedenle bu tür bulaşma riski daha düşüktür.

Cinsel temas: Hepatit C, cinsel yolla da bulaşabilir, ancak bu daha az yaygın bir bulaşma yoludur. Enfekte bir kişiyle korunmasız (prezervatif kullanılmadan) cinsel ilişki, özellikle yüksek riskli cinsel pratiklere sahip kişilerde (birden fazla cinsel partner, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar) Hepatit C'nin bulaşma riskini artırır.

Anneden çocuğa geçiş: Hamile bir kadından doğan bebekler, nadir de olsa Hepatit C'ye maruz kalabilirler. Bununla birlikte, doğum sırasında bulaşma riski düşüktür (ortalama olarak %5). Emzirme sırasında bulaşma riski de düşüktür.

Diğer nadir yollar: Hepatit C'nin diğer nadir bulaşma yolları arasında enfekte bir kişiyle paylaşılan kişisel hijyen ürünleri (tıraş bıçağı, diş fırçası gibi), enfekte iğnelerin veya kesici aletlerin kullanılması, tıbbi veya diş hekimliği uygulamalarında güvensiz sterilizasyon veya dezenfeksiyon yöntemlerinin kullanılması bulunur. Ancak, bu yollar enfeksiyon riskini önemli ölçüde artıran faktörler değildir.

Enfekte iğne veya kesici aletlerin kullanılması: Enfekte iğneler, tıbbi veya diş hekimliği uygulamaları sırasında kullanılan kesici aletler veya güzellik salonlarında sterilizasyonu sağlanmayan aletler Hepatit C'nin bulaşmasına neden olabilir.

Tıbbi prosedürler: Nadir durumlarda, kontamine tıbbi ekipman veya yetersiz enfeksiyon kontrol önlemleri nedeniyle Hepatit C enfeksiyonu geçebilir. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde bu risk daha yüksek olabilir.

Hepatit C enfeksiyonunun bulaşma riskini azaltmak için aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

Enjektörlerin ve iğnelerin paylaşılmaması, uyuşturucu enjeksiyonunda tek kullanımlık malzemelerin kullanılması.

Kan ve kan ürünlerinin güvenli bir şekilde test edilmiş ve sterilize edilmiş olmasına dikkat edilmesi.

Güvenli cinsel ilişki uygulamalarının benimsenmesi, kondom kullanılması.

Sağlık çalışanları arasında enfeksiyon kontrol önlemlerine uyulması, sterilizasyon ve dezenfeksiyon protokollerinin takip edilmesi.

Dövme ve piercing uygulamaları için güvenli ve steril ekipmanların kullanılması.

İğne ve kesici aletlerin güvenli bir şekilde kullanılması ve sterilizasyonun sağlanması.

Hepatit C'nin bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında daha fazla bilgi için sağlık uzmanına danışmanız önerilir.

25 Haz 2023 00:07

© 2020 Eczanem Sipariş. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.